Dlaczego na świecie jest ponad milion zadowolonych pacjentów z acronowymi protezami?
Spis treści
Proteza acronowa najlepszym rozwiązaniem?
Protezę acronową wykonuje się z acronitu, materiału termoplastycznego. Acronit to efekt pięcioletniej pracy naukowej, dwóch lat testów laboratoryjnych i współpracy firmy ROKO Dental Systems z naukowcami chemii polimerów. ACRON to handlowa nazwa acronitu, który w całości powstaje w Polsce. Wybierając protezy acronowe wspierasz polską myśl techniczną i polski przemysł.
Wytrzymałość
ACRON to materiał, który połączył ze sobą zalety akrylu, takie jak sztywność i estetyka z wytrzymałością poliamidów. Hybrydowa struktura umożliwia połączenie twardości, a zarazem elastyczności protezy. Proteza z ACRONU jest wyjątkowo odporna na odkształcenia. Naprawy są sporadyczne, ponieważ materiał jest wyjątkowo wytrzymały na mechaniczne przeciążenia i w większości sytuacji dotyczą dostosowania protezy do zmian w narządzie żucia pacjenta, czyli dostawienia zęba i/lub klamry.
Estetyka
Ogromnym atutem protezy jest zastąpienie tradycyjnych metalowych klamer lub akrylowych pelot na elastyczne i doskonale komponujące się w ustach. Ze względu na pełną paletę odcieni, które są dopasowane do wszystkich ludzkich ras, idealnie można zharmonizować kolor płyty oraz klamer dla każdego pacjenta.
Komfort
Największą elastyczność uzyskamy w protezie, która uzupełnia braki skrzydłowe, czyli przedtrzonowce
i trzonowce. Najmniejszą w protezie uzupełniającej całkowity brak uzębienia. Niemniej jednak każda proteza wykonana z ACRONU zachowa sprężystość, która gwarantuje o wiele większą podatność na złamania lub pęknięcia. Pełnokrystaliczna budowa wiązań cząsteczek wpływa na bardzo dobre utrzymanie protezy, jak również brak jej balansowania.
Zdrowie
Proteza nie zawiera nawet śladowych ilości szkodliwego monomeru resztkowego oraz innych substancji toksycznych. Posiada ekstremalnie niską chłonność wilgoci (50% mniejszą od akrylu), dzięki czemu nie absorbuje substancji organicznych i jest łatwa do czyszczenia. ACRON jest jedynym materiałem, który uzyskał certyfikat Narodowego Instytutu Leków (NI 0650-12). Został uznany za najlepszy materiał na protezy dentystyczne na targach innowacji w Niemczech, Polsce i na Tajwanie.
Daria Żugaj
Prace wykonane przez Pracownia Protetyki Stomatologicznej ŻUGAJ.
Dziękuję firmie ROKO Dental Systems za udostępnienie materiałów, na podstawie których powstał wpis.