Kategoria: Książki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
9 grudnia 2019 przez Daria Żugaj 0 Komentarze

Najbardziej uzębione książki dla przedszkolaków plus jedna wyjątkowa bajka

Zestawienie niezwykłych książek dla każdego w wieku 3-99 lat, które mogą być wartościowym pomysłem na prezent. Książek, które pomogą odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące zębów mlecznych, jak i stałych. Dzieci dowiedzą się, jak wygląda wizyta w gabinecie stomatologicznym, dlaczego psują się zęby i w jaki sposób się je leczy. Wyjaśnią, kiedy zakłada się aparat ortodontyczny, do czego służy nić dentystyczna. Najmłodsi poznają szczotkę i pastę oraz poprawnie nauczą się myć własne uzębienie. Książek, które niekiedy straszą i w sposób zabawny zawstydzają dorosłych, pokazując, że warto myśleć i analizować, aby w świadomy sposób dbać o siebie i zdrowie swoich najbliższych. 

Gen- ichiro Yagyu, Zęby, Wydawnictwo Tako, 2017

Zęby to propozycja wprowadzająca w tematykę młodszych przedszkolaków. Prosty, zrozumiały tekst urozmaicony został zabawami logopedycznymi. Polecam również inne pozycje autora jak: Strupek, Pępek, Dziurki w nosie, Piersi i Stopy.  

Magdalena Gruca, Ewa Zontek, Wizyta u dentysty, Przygody Fenka,
Seria Moje Zdrowie, Wydanie II, Wydawnictwo Edukacyjne Sobik, 2017

Książeczka w przyjemny i klarowny sposób oswaja dziecko z dentystą, bardzo pomocna przed pierwszą wizytą w gabinecie. Historia została uatrakcyjniona zadaniami oraz wyodrębnionymi wyrazami do nauki globalnego czytania. Co więcej, na stronie wydawnictwa dostępne są do pobrania kolorowanki, karty pracy i dostosowane do książeczek scenariusze zajęć. Pomoce przeznaczone są dla rodziców, jak i nauczycieli przedszkoli jako ciekawa propozycja spędzenia czasu z dzieckiem.
Warto mieć na półce również inne pozycje Przygód Fenka, który jest idealnym przewodnikiem dla najmłodszych po otaczającym je świecie.  

Anna Manna Poznańska, Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?,
Wydanie I 2015 i Wydanie II 2019, Wydawnictwo Kaszamanna

Poznajemy pięcioletnią Lukrecję, córkę dentystki. Dziewczynka w sposób zabawny, ale i też czasami straszny, przeprowadza nas przez edukacyjną opowieść o skutkach niedostatecznej higieny jamy ustnej oraz jedzenia niezdrowej żywności. Dzieci zrozumieją, jak ważna jest profilaktyka oraz jakie pokarmy są zdrowe dla zębów i całego organizmu. Całość mieści się na przepięknych 44 ilustracjach. W drugim wydaniu książki znajdziemy dodatkowe 20 stron i nowe przepiękne rysunki, które zostały uporządkowane wg zasad Montessori. Rozkładane okładki skrywają Poradnik dla dzieci i dorosłych, a w nim 10 rad napisanych z pomocą najodważniejszych polskich dentystów.

Pozycje wydane dzięki projektowi portalu PolakPotrafi.pl, opartego o finansowanie społecznościowe. W 2016 roku książka otrzymała wyróżnienie w kategorii Kultura – Wydawnictwo Edukacyjne od kapituły XVI edycji konkursu Świat przyjazny dziecku. Nagrodę przyznał Komitet Ochrony Praw Dziecka. Kupując książkę ze strony wydawnictwa, otrzymasz edukacyjne plakaty, kolorowanki, pocztówki. Ponadto dostępne są w sprzedaży kubki, talerze i ekologiczne torby z wizerunkiem głównych bohaterów. Bardzo polecam.

Dlaczego Pani co ma psa Gryzaka nie ma zębów?
Zdradzę Wam tajemnicę…
-Pani, która ma psa Gryzaka, ma trzecie zęby schowane w szufladzie!

Anna Manna Poznańska, Dlaczego dzieci jedzą śmieci?,
Wydawnictwo Kaszamanna, 2017

Po ogromnym sukcesie Dlaczego dorośli mają dziwne zęby? pojawiła się kontynuacja przygód rezolutnej Lukrecji, która ma kolegę Krzysia. Hmm…, no właśnie i nie będę więcej zdradzała. Piękne dopełnienie poprzedniej pozycji z intrygującymi, zaskakującymi i pobudzającymi ilustracjami.
Niewątpliwie jest to ważna pozycja, nie tylko dla dzieci, do przemyślenia.

Dlaczego mama Krzysia myśli, że Święta są po to, żeby dużo jeść?
Ja nie chcę, aby Krzysiu miał brzuch jak Święty Mikołaj.
Święty Mikołaju!
Nie przynoś dzieciom szkodliwych słodyczy!

Idan Ben- Barak, Julian Frost, Nie liż tej książki*,
Wydawnictwo Kinderkulka, 2017

Jeżeli Twoje dziecko przeżywa aktualnie fascynację zębami, to polecam Nie liż tej książki*. Linea Rundgen zadbała o piękne zdjęcia, które wykonała elektronowym mikroskopem skaningowym. To pozycja dla bystrzaków, które pragną dokładnie przyglądnąć się nie tylko zębom, ale i kartce papieru czy koszulce. Bohaterem jest mały Min, który wprowadzi nas w niewidoczny świat mikrobów.

Sophie Schoenwald, Günther Jakobs, Wielkie mycie zębów w zoo,
Wydawnictwo Esteri, 2018

Wielkie mycie zębów w zoo to zabawna, pięknie zilustrowana opowieść o pewnym ogrodzie, w którym wszystkie zwierzęta przestały myć zęby, ponieważ… nikt nie chciał tego robić. Pouczająca historia o tym, że warto dbać o higienę jamy ustnej.
Dla starszych buntowników dołączony plakat z instrukcją mycia zębów 😉 

Wojciech Grajkowski, Wojciech Stachyra, Zęby,
Wydawnictwo Dwukropek, 2018

Dzieło Wojciecha Grajkowskiego to pozycja, która chyba w pełni wyczerpuje wszystko na temat zębów, co przedszkolak chciałby wiedzieć 😉  Przede wszystkim jest piękną opowieścią o dorastaniu Poli, a zarazem zmian, jakie zachodzą w jej jamie ustnej. Dzieci poznają budowę zębów. Ponadto dowiedzą się, jak krok po kroku wygląda ich leczenie. Będą wiedziały, kim jest ortodonta i do czego służy aparat ortodontyczny. Będą operować fachowym słownictwem jak: lusterko dentystyczne, zgłębnik czy ślinociąg, czym z pewnością wprawią w zdumienie niejednego dentystę 😉

Albert Barille, Kubki smakowe i zęby, Było sobie życie, Hipokampus, 2018

I na koniec jedna niezwykła bajka, a raczej kultowa już seria bajek animacyjnych Alberta Barille, która nie ma sobie równych. Od 1987 roku w sposób zabawny przedstawia dzieciom jak funkcjonuje ludzki organizm. Oczywiście polecam nie tylko Kubki smakowe i zęby, Łańcuch pokarmowy, ale całą kolekcję filmów oraz edukacyjnych gier planszowych. Dla rodziców powrót do dzieciństwa w pakiecie.

Daria Żugaj

Call Now Button